1 3 5wielka-dom

Ostatnimi czasy tak się składa, że specjalizujemy się w przebudowach domów. Bardzo to lubimy, bo z na pozór zwyczajnego budynku możemy wykrzesać coś ciekawego, próbując tchnąć w jego stare mury nowe życie.

Tym razem miałyśmy okazję wykonać projekt przekształcenia małego parterowego domku w dość spory dom z poddaszem użytkowym, gdzie ma zamieszkać małżeństwo z przemiłą gromadką dzieci. Zabiegiem, który miał rozbić skalę domu było podzielenie bryły budynku na dwie połączone ze sobą pod kątem prostym „stodoły”, pokryte dachem dwuspadowym, scalone tarasem. Materiały na elewacjach to łupek w dwóch odcieniach szarości – przechodzący z dachu na ściany, biały tynk oraz drewno w postaci dodatków, takich jak trejaż na bluszcz, pergola przed wejściem oraz stolarka okienna. Zaproponowałyśmy klientom zastosowanie łupka, ponieważ jest to trwały i naturalny materiał, nadający się zarówno na pokrycie dachu jak i na ściany, co pozwala na uzyskanie minimalistycznego efektu poprzez ograniczenie użytych materiałów. Ponadto łupek sprytnie łączy tradycję z nowoczesnością, ponieważ od setek lat był stosowany w budownictwie, a w teraz przeżywa swój renesans.

Jako, że działka inwestora jest niezbyt szeroka, bo ma jedynie 16,5 m, rozbudowa mogła się odbyć w głąb działki, otwierając widok z okien strefy dziennej – salonu i kuchni na ogród, znajdujący się w tylnej części działki.

INWENTARYZACJA ul.Wielka20 _ 0. Parterdomek Wielka _ 0. Parterdomek Wielka _ 1. pietro (2)